Chronimy środowisko

Zrównoważony proces produkcji, mądra gospodarka zasobami – dla nas i przyszłych pokoleń

Aby chronić nasze środowisko i móc przekazać Ziemię także przyszłym pokoleniom, uczyniliśmy ważną częścią filozofii naszego przedsiębiorstwa zrównoważony rozwój, przyjazność dla środowiska i recykling. Jest dla nas ważne, jaki wpływ na środowisko ma nasza praca i nasze produkty.

Jednak najbardziej zależy nam na tym, aby wdrożyć naszą filozofię w czyn produkując nasze wyroby.
Z tego względu do produkcji naszych poduszek na ławki i dywanów używamy przede wszystkim zrównoważonych materiałów i stosujemy technologie oszczędzające zasoby.
Oczywiście dbamy przy tym również o to, aby wszystkie użyte materiały spełniały nasze wysokie standardy jakości. W ten sposób produkty firmy HAVENER, nie tracąc nic na swoim wyglądzie ani jakości, przyczyniają się do ochrony środowiska.

ECONYL® - wysokiej jakości włókno z recyklingu

Recykling oznacza zrównoważony rozwój i ochronę środowiska: redukuje zużycie naturalnych surowców i emisję CO2. Dlatego wszystkie nasze welurowe poduszki tapicerskie na ławki i dywany są wykonane z przędzy ECONYL® pochodzącej z recyklingu.

Przędza ta składa się w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Odpady przemysłowe takie jak zużyte sieci rybackie czy skrawki tkanin, są zbierane, czyszczone i przetwarzane na granulat nylonowy, z którego następnie wytwarzane są nowe włókna ECONYL®.

Zalety włókna ECONYL®

 • zrównoważona przędza oszczędzająca zasoby
 • oszczędność ropy naftowej
 • redukcja emisji CO2
 • niskie zużycie wody i generowanie ścieków

 

 

Odzyskiwanie starych sieci rybackich i odpadów z tworzyw sztucznych

Czyszczenie i rozdrabnianie materiału

Produkcja zrównoważonej przędzy wysokiej jakości

Jednak to jeszcze nie wszystkie zalety tej metody: Ponieważ włókno jest całkowicie barwione, wykazuje doskonałą trwałość koloru.
Nawet intensywne światło słoneczne nie jest w stanie zaszkodzić blaskowi koloru.
Ponadto tkaniny wykonane z włókien barwionych w masie (Solution Dyed) są niezwykle wytrzymałe, doskonale nadają się do ekstremalnych obciążeń oraz są
wyjątkowo odporne na środki czyszczące i dezynfekujące zawierające chlor.


Technologia barwienia w masie Solution Dyed

Nasze tkaniny welurowe są barwione przy użyciu technologii „Solution Dyed”, czyli takiego procesu barwienia przędzy, który szczególnie oszczędza energię i zasoby. W przeciwieństwie do tradycyjnych procesów barwienia zużycie wody jest o 60 procent mniejsze, znacząco zmniejsza się także emisja CO2. Już na etapie produkcji barwnik zostaje wprowadzony w strukturę włókna, a nie – jak zazwyczaj – nałożony dopiero na zewnątrz. Barwniki i granulat nylonowy miesza się ze sobą, a następnie przędzie się z nich włókno. Powstająca w ten sposób przędza posiada trwały,
intensywny kolor i może zostać od razu użyta do produkcji tkaniny. Włókna te nie różnią się ani optycznie, ani funkcjonalnie od konwencjonalnych włókien poliamidowych.
Wręcz przeciwnie - są synonimem najlepszej jakości i spełniają najwyższe wymagania.

Włókno barwione tradycyjnie:
Kolor jest nałożony na zewnątrz włókna

Włókno barwione w masie (Solution Dyed): kolor jest cechą strukturalną włókna, ten sam kolor nawet na dużych powierzchniach


Dwie technologie dla lepszej równowagi ekologicznej


 • redukcja emisji CO2
 • oszczędność zasobów
 • zmniejszenie zużycia wody i generowania ścieków
 • niskie zużycie energii


 • włókna odporne na światło
 • chronione przed promieniowaniem UV i żółknięciem z upływem czasu
 • trwałość koloru nawet w silnym nasłonecznieniu


 • włókna odporne na środki czyszczące i dezynfekujące zawierające chlor
 • proste czyszczenie i bezproblemowe usuwanie plam
 • wytrzymałe i wygodne w utrzymaniu